Ayvalık Küçükköy mevkiinde bulunan Kültür Merkezi Projesi insaatına 2015 Ekim ayında baslanmıstı. Kültür Merkezi’nin ismi Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi olarak belirlendi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda yapılan açılısın ardından tüm köy halkı ile birlikte kortej esliginde Küçükköy’e yürüyüs yapıldı ve ilk kez yapılacak olan Teferiç Senlikleri kutlandı. Teferiç Senlikleri 1900’lü Yıllarda Karadag Bölgesi’nden Ayvalık Küçükköy Mahallesi’ne Göç Eden, Bosnakların Kültürünün tanıtıldıgı bir kutlama olarak devam edecek. Teferiç Senlikleri

Ayvalık Küçükköy mevkiinde bulunan proje arazisi üçgen seklindedir. Üçgenin bir kenarı denize açılır, diger kenarı ana yol aksına cephe verir. Yapının ana islevini, formunu ve konumunu 250 kisilik Çok Amaçlı Salon belirler. Salona açılan fuaye alanı denize paralel konumlanır ve açılır dogramalar sayesinde terasa açımlanarak mekânsal olarak genisler.

Yöreye ait sarımsak tası kullanılan yapının cephesi bugünün dilinde, yalın ve sade yorumlanarak bırakılır. Yapının iç mekânında Ayvalık’a özel zeytin agaçlarından esinlenerek dogadan renkler ve ahsap malzeme kullanımı önerilir.